TurcjaWczasy.net :: KONTAKT ::
Wakacje w Turcji - profesjonalny serwis dla turystów


Wakacje Supermarket
  • Artykuł
  • Pogoda
  • Mapa
  • Zdjęcia
  • Filmy

Aktualne ceny w Turcji w restauracjach, w sklepach, paliwo, alkohol


Turcja kojarzy się wciąż z rajem zakupowym, choć te lata minęły już dawno i raczej bezpowrotnie. Wielu naszych rodaków w latach osiemdziesiątych jeździło do Turcji na zakupy, a właściwie na takie wczasy połączone z dużymi zakupami. W Polsce brak było różnych towarów, a jeżeli nawet udało się coś zdobyć, to w wyjątkowo wysokich cenach. W Turcji natomiast rozmaitych towarów było prawdziwe zatrzęsienie i co najważniejsze, były one bardzo tanie. Zatem nasi rodacy z prawdziwym namaszczeniem robili zakupy w Turcji, po to, aby je w Polsce z korzyścią sprzedać. Kupowano głównie futra, złoto i dywany, gdyż tych towarów w Polsce nie było w ogóle, bądź też były bardzo drogie.

Aktualne ceny w Turcji- restauracje, sklepy

Obecnie ceny w Turcji są zbliżone do tych, które na co dzień spotykamy w Polsce. Oczywiście są różnice, choćby ze względu na wahania kursów walut, jednak generalnie, zwłaszcza w porównaniu do różnic z lat osiemdziesiątych, nie spotkamy tam towarów, które potem mogli byśmy odsprzedać w Polsce z zyskiem. Będąc na wczasach najczęściej zakupów dokonujemy w pobliżach hoteli, a tam jest znacznie drożej. Ceny w wielu miejscach, gdzie jest dużo turystów, są o wiele wyższe niż w innych miejscach. Zatem jeżeli chcemy zaoszczędzić to kupujmy w dużych sklepach, a nie na bazarach czy też w małych sklepikach. Taka sama zasada dotyczy restauracji: im bliżej znanych kurortów tym drożej.

Przykładowe ceny, podane w lirach tureckich:

1.chleb-ok 0,30- 0,70
2.zupa w proszku-0,70-0,90
3.woda mineralna-0,40-1,50
4.jogurt-1,0-3,50

Pamiętajmy też o tym, że w małych sklepikach i na bazarach trzeba się targować, gdyż ceny są nawet o połowę zawyżone. Nie targujemy się jedynie przy zakupie chleba, gdyż ceny pieczywa są ustalane przez rząd.

Aktualne ceny w Turcji- paliwo, alkohol

Ceny alkoholi są bardzo zbliżone do cen polskich. Przykładowo za 0,5 l zapłacimy około 2,50 lira tureckiego. Oczywiście jest to cena uśredniona gdyż są gatunki tańsze i droższe. Najdroższe w Turcji jest chyba paliwo, które w przeliczeniu na złotówki kosztuje około 7zł. Trochę tańszy jest olej napędowy, a najtańszy gaz płynny. Oczywiście ceny różnią się też w zależności od regionu w którym przyjdzie nam akurat tankować.

Autor: Lidia Gołąbek


Wszystkie prawa do strony TurcjaWczasy.net i artykułów zastrzeżone - Turcja Wczasy
Wszelkie prawa do artykułu należą do serwisu TurcjaWczasy.netMapa Turcji z podziałem na regiony. Sąsiedzi Turcji.

Mapa Hiszpanii

Zródło: Wikimedia - licencja GNU

Piękne zdjęcia Turcji


Uwaga: Dołożyliśmy wszelkich starań aby prezentowane dane były wiarygodne, w żadnym jednak wypadku
serwis nie jest odpowiedzialny za dokładność i kompletność publikowanych danych.

Projekt strony i wykonanie - CreSEO