TurcjaWczasy.net :: KONTAKT ::
Wakacje w Turcji - profesjonalny serwis dla turystów


Wakacje Supermarket
  • Artykuł
  • Pogoda
  • Mapa
  • Zdjęcia
  • Filmy

Ankara - stolica Turcji - przewodnik


Ankara to bardzo duże i prężnie działające miasto, które jest stolicą Turcji. Jego atrakcyjne położenie na skrzyżowaniu szlaków handlowych ze wschodu na zachód sprawiało, że od wieków była ona celem najeźdźców. Mimo tego, zawsze była centrum handlowym i administracyjnym Turcji, a od 1923 roku, gdy została stolicą, ten rozwój został jeszcze wzmożony. Obecnie zamieszkuje ją około 4 milionów ludności, znajduje się tam cały sztab administracyjny i polityczny Turcji, a także ambasady i konsulaty innych krajów.

Przewodnik po Ankarze- najciekawsze zabytki

Ankara posiada bardzo burzliwą, ale równocześnie ciekawą historię. Najstarsze ślady osadnictwa pochodzą z epoki brązu, a legenda głosi, że miasto zostało założone przez króla Midasa. Z tamtych lat zachowały się niestety tylko legendy, jednak stanowią one bardzo ciekawy element tego miasta. Dużo zabytków w Ankarze jest z czasów panowania Greków i Rzymian. Do dziś dnia możemy podziwiać i zwiedzać, choć w większości ruiny, to jednak niezwykle malownicze i ciekawe architektonicznie.
Jak już wspominaliśmy, Ankara to bardzo duże miasto, zatem warto poświęcić na jej zwiedzanie kilka dni, a koniecznie trzeba zobaczyć:

-łaźnie rzymskie
-cytadelę z murami obronnymi
-kolumnę cesarza Juliana Apostaty
-świątynię bogini Romy
-meczety
-pomniki
-liczne muzea
-parki
-teatry
-opery i wiele innych.

Przewodnik po Ankarze- ciekawe miejsca

Turcja kojarzy się z zakupami. I choć obecnie znacznie zmalała ich opłacalność, to jednak będąc na wakacjach, zawsze pragniemy przywieźć ze sobą do domu jakieś pamiątki. Turyści najchętniej kupują tradycyjne towary, a w Ankarze trzeba się po nie udać do dzielnicy Ulus. Tam na każdym praktycznie kroku znajdziemy sklepy z tradycyjnymi, tureckimi towarami. Antykwariaty, sklepy z ciekawą biżuterią, odzieżą, dywanami, a to wszystko wykonane przeważnie ręcznie z nostalgiczną nutką przeszłości.
Jeżeli jednak chcemy w Ankarze kupić jakieś nowe rzeczy, to oczywiście też je tam bez problemu znajdziemy. Musimy się w tym celu wybrać do nowej dzielnicy, do centrum handlowych i tam bez problemu dokonamy takich zakupów. GORDION, PANORA, ARMANDA- to jedne z największych centrum handlowych w Ankarze. Oczywiście jest ich o wiele więcej, jednak w tych znajdziemy setki sklepów, restauracji, kawiarni i innych ciekawych rzeczy. Z całą pewnością każdy turysta znajdzie tam interesujące go towary.

Autor: Lidia Gołąbek


Wszystkie prawa do strony TurcjaWczasy.net i artykułów zastrzeżone - Turcja Wczasy
Wszelkie prawa do artykułu należą do serwisu TurcjaWczasy.netMapa Turcji z podziałem na regiony. Sąsiedzi Turcji.

Mapa Hiszpanii

Zródło: Wikimedia - licencja GNU

Piękne zdjęcia Turcji


Uwaga: Dołożyliśmy wszelkich starań aby prezentowane dane były wiarygodne, w żadnym jednak wypadku
serwis nie jest odpowiedzialny za dokładność i kompletność publikowanych danych.

Projekt strony i wykonanie - CreSEO