TurcjaWczasy.net :: KONTAKT ::
Wakacje w Turcji - profesjonalny serwis dla turystów


Wakacje Supermarket
  • Artykuł
  • Pogoda
  • Mapa
  • Zdjęcia
  • Filmy

Efez- historia, zabytki i ciekawostki


Efez to jedna z największych atrakcji Turcji. Jest to jedyne starożytne miasto na świecie, które zachowało się w tak dobrym stanie. Możemy zatem spacerować uliczkami, którymi w zamierzchłych czasach spacerowały ludy Karów i Lelegianów, a także Greków i Rzymian. Mimo burzliwej historii w ciągu dziejów, miasto z powodu swojego dogodnego położenia, w miejscu ujścia rzeki do morza, szybko się rozrastało i wzbogacało.

Efez- historia

Historia tego starożytnego miasta jest bardzo długa i zawiła, ciężko więc ją opisać w kilku słowach. Według legendy miasto powstało w miejscu, które wskazała synowi ateńskiego króla wyrocznia. Nie można było sobie wyobrazić lepszego miejsca na założenie miasta. Szybko wybudowano port i miasto się rozrastało. Jednak w niektórych mitach, wskazuje się, że to Amazonki były założycielkami tego miasta.
Efez był w każdym razie w starożytności miejscem kultu bogini Matki: Kybele i Artemidy. Jest to również szczególne miejsce dla chrześcijan, gdyż kilkakrotnie przebywał tam św. Piotr i św. Jan Ewangelista. Ten ostatni miał mieszkać tam z Marią i pisał tam swoją Ewangelię, natomiast św. Piotr nauczał i nawracał ludzi.
Do ciekawostek może należeć fakt, że miasto zdobyło swoją potęgę dzięki rzece i także przez nią przestało w końcu istnieć. Większość źródeł podaje, że rzeka przynosiła do portu ogromne ilości mułu i dlatego w końcu trzeba go było zamknąć. Z powodu brudnej wody i zanieczyszczeń wybuchła tam w końcu epidemia malarii i miasto wymarło. Reszta ludzi, którzy cudem uszli z życiem, przenieśli się do sąsiedniego Selcuk. Do dziś dnia możemy spotkać tam wielu ich potomków, którzy chętnie opowiadają o swoich korzeniach i przodkach.

Efez- zabytki

Całe to starożytne miasto jest zabytkiem wysokiej klasy. Archeolodzy odkryli naprawdę wiele szczegółów z tej ciekawej aglomeracji miejskiej, wiele całych budowli i kompleksów architektonicznych. Dzięki temu możemy wyobrazić sobie życie mieszkańców Efezu i odtworzyć w myślach sytuacje, które miały tam miejsce. Miłośników historii zachwyci tam wszystko, jednak warto wymienić te najważniejsze i najlepiej zachowane zabytki:

-łaźnie Variusa
-odeon
- świątynia Domicjana
-świątynia Hadriana
-agora miejska i handlowa
-Brama Herkulesa
-wille tarasowe
-fontanna Polio
-droga portowa i wiele innych.

Autor: Lidia Gołąbek


Wszystkie prawa do strony TurcjaWczasy.net i artykułów zastrzeżone - Turcja Wczasy
Wszelkie prawa do artykułu należą do serwisu TurcjaWczasy.netMapa Turcji z podziałem na regiony. Sąsiedzi Turcji.

Mapa Hiszpanii

Zródło: Wikimedia - licencja GNU

Piękne zdjęcia Turcji


Uwaga: Dołożyliśmy wszelkich starań aby prezentowane dane były wiarygodne, w żadnym jednak wypadku
serwis nie jest odpowiedzialny za dokładność i kompletność publikowanych danych.

Projekt strony i wykonanie - CreSEO