TurcjaWczasy.net :: KONTAKT ::
Wakacje w Turcji - profesjonalny serwis dla turystów


Wakacje Supermarket
  • Artykuł
  • Pogoda
  • Mapa
  • Zdjęcia
  • Filmy

Istambuł- największe miasto świata


Stambuł (dawniej Istambuł) to prawdziwy ewenement w skali światowej. Jego położenie na siedmiu wzgórzach i dwóch kontynentach sprawia, że przyciąga uwagę całego świata. Jego imponująca powierzchnia wynosi około 1500 km 2, a obszar rozciąga się na przestrzeni 160 kilometrów. Choć często Europejczycy posługują się nazwą Istambuł, to jednak właściwa nazwa tego miasta to Stambuł. Od rdzennych mieszkańców usłyszymy też często nazwę Konstantynopol, gdyż do 1930 roku była ona także w użyciu.

Historia miasta i zabytki

Cieśnina Bosfor rozdziela miasto na dwie części: na część azjatycką i europejską. W tej pierwszej znajdziemy wiele śladów z zamierzchłych epok. Nie ma chyba drugiego takiego miasta na świecie, gdzie było by zachowanych tak dużo zabytków. Na każdym kroku spotkamy się tam z historią i wieloma ciekawymi ludźmi. Początki miasta sięgają epoki kamienia, a ślady pierwszych osad pochodzą z epoki brązu. Za czasów Cesarstwa Wschodniorzymskiego, dawny Konstantynopol był jego stolicą, a w późniejszym okresie także stolicą całej Turcji. Najważniejszy zabytek w całej Turcji: Hagia Sofia, znajduje się właśnie w Stambule i przyciąga całe rzesze turystów. Ten niezwykły zabytek można zwiedzać bez problemu, gdyż obecnie mieści się tam muzeum. Praktycznie na każdym kroku w części azjatyckiej natrafimy na zabytkowe budowle, a właściwie cała ta część jest zabytkowa. Spacerujmy więc spokojnie wąskimi uliczkami, delektujmy się przedziwną atmosfera, która przeniesie nas do czasów starożytnych władców, albo i jeszcze dalej.
Inne zabytki warte zobaczenia to:

-Błękitny Meczet
-Muzeum Adama Mickiewicza
-Kolumna Konstantyna
-Kryty Bazar
-Pałac Gwiazd
-Hipodrom i wiele innych

Położenie geograficzne i klimat

Miasto leży na dwóch kontynentach: europejskim i azjatyckim. Rozdziela je Cieśnina Bosfor, a od południa otacza Morze Marmara. Występuje tam klimat śródziemnomorski i za jego sprawą lata są tam bardzo ciepłe i wilgotne, a zimy z dużymi opadami deszczu i nieraz śniegu. Przez cały rok występują tam bardzo mocne wiatry, które bywają dla turystów nieco uciążliwe.

Autor: Lidia Gołąbek


Wszystkie prawa do strony TurcjaWczasy.net i artykułów zastrzeżone - Turcja Wczasy
Wszelkie prawa do artykułu należą do serwisu TurcjaWczasy.netMapa Turcji z podziałem na regiony. Sąsiedzi Turcji.

Mapa Hiszpanii

Zródło: Wikimedia - licencja GNU

Piękne zdjęcia Turcji


Uwaga: Dołożyliśmy wszelkich starań aby prezentowane dane były wiarygodne, w żadnym jednak wypadku
serwis nie jest odpowiedzialny za dokładność i kompletność publikowanych danych.

Projekt strony i wykonanie - CreSEO