TurcjaWczasy.net :: KONTAKT ::
Wakacje w Turcji - profesjonalny serwis dla turystów


Wakacje Supermarket
  • Artykuł
  • Pogoda
  • Mapa
  • Zdjęcia
  • Filmy

Lekarze, szpitale, ceny i jakość opieki zdrowotnej w Turcji


Szczepienia Turcja

Przed wyjazdem nie ma obowiązku szczepień, jednak warto sprawdzić czy posiadamy niżej wymienione:

WZW B
Błonica
Tężec
Polio
Dur brzuszny
WZW A
Wścieklizna

Ryzyko zarażenia jakąkolwiek chorobą na terenie Turcji nie jest zbyt duże, jednak jak mawia znane przysłowie: „ strzeżonego, Pan Bóg strzeże”. Jeśli więc chcemy uniknąć niepotrzebnych kłopotów po powrocie do kraju, przed wyjazdem dokonajmy wyżej wymienionych szczepień. W szczególności dotyczy to dzieci, których organizm jak wiemy, jest o wiele bardziej podatny na wszelakiego rodzaju infekcje.

Opieka zdrowotna Turcja

Opieka zdrowotna w Turcji jest bardzo dobrze rozwinięta. Obok publicznych placówek nad,którymi nadzór prowadzi Ministerstwo Zdrowia działa także prywatna służba zdrowia w postaci bardzo dobrze wyposażonej sieci klinik i szpitali. Standardowe wizyty lekarskie kosztują w Turcji około 50 USD. Jeśli przyjdzie nam spędzić dobę w szpitalu, w przypadku placówek publicznych zapłacimy do 50 USD, natomiast w prywatnych nawet do 500 USD w zależności od jakości szpitala. W Turcji widać wyraźny kontrast pomiędzy państwową, a prywatną służbą zdrowia. W tej pierwszej szpitale są słabo wyposażone, powiedzieć można, nawet gorzej niż w naszym kraju. Istnieją poważne problemy z utrzymaniem wymaganej higieny. W większości przypadków w czasie pobytu w szpitalu musimy sami zapewnić sobie jedzenie, gdyż nie działają w nich stołówki. Prywatyzacja służby zdrowia wyszła Turkom na dobre. Podniósł się komfort usług, polepszyło wyposażenie placówek, wzrosły kompetencje personelu medycznego. Prywatne szpitale w większości przypadków uznają polisy ubezpieczeniowe, jednak może się zdarzyć również tak, że będziemy musieli zapłacić za zabieg czy pobyt w szpitalu gotówką. W przypadku drobnych problemów ze zdrowiem warto udać się do apteki gdzie farmaceuta da nam odpowiednie leki, często na receptę bez konieczności udania się do lekarza. Jeśli musimy już wybrać się do placówki służby zdrowia, mamy do wyboru: kliniki, szpitale i przychodnie. Lekarze są bardzo dobrze wykształceni, posiadają specjalizacje. Wyróżniamy internistów, ginekologów, pediatrów, chirurgów i okulistów.

Ubezpieczenia Turcja

Przy wjeździe na teren Turcji nie wymaga się posiadania ubezpieczenia osobowego. Warto jednak przed wyjazdem wybrać się do ubezpieczyciela i wykupić pakiet, który pokryje ewentualne koszty leczenia na terenie kraju. Pobyt bez ubezpieczenia zdrowotnego w prywatnych klinikach może okazać się zabójczy dla naszego portfela. Szczególnie drogie są zabiegi specjalistyczne oraz sam pobyt w szpitalu. Pakiet ubezpieczeniowy powinien również zapewniać odszkodowanie w przypadku wypadku losowego czy poważnego uszczerbku na zdrowiu.

Autor: Mariusz Cebula


Wszystkie prawa do strony TurcjaWczasy.net i artykułów zastrzeżone - Turcja Wczasy
Wszelkie prawa do artykułu należą do serwisu TurcjaWczasy.netMapa Turcji z podziałem na regiony. Sąsiedzi Turcji.

Mapa Hiszpanii

Zródło: Wikimedia - licencja GNU

Piękne zdjęcia Turcji


Uwaga: Dołożyliśmy wszelkich starań aby prezentowane dane były wiarygodne, w żadnym jednak wypadku
serwis nie jest odpowiedzialny za dokładność i kompletność publikowanych danych.

Projekt strony i wykonanie - CreSEO