TurcjaWczasy.net :: KONTAKT ::
Wakacje w Turcji - profesjonalny serwis dla turystów


Wakacje Supermarket
  • Artykuł
  • Pogoda
  • Mapa
  • Zdjęcia
  • Filmy

Wypożyczalnie samochodów Turcja


Zwiedzanie Turcji przy wykorzystaniu samochodu staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem. Dzieje się tak ze względu na fakt, że do wielu ciekawych dla turystów miejsc nie da się dotrzeć przy wykorzystaniu środków komunikacji publicznej. Naprzeciw tym turystom wychodzą wypożyczalnie samochodów. Nie ma problemu ze znalezieniem firmy świadczącej tego typu usługi. Na terenie kraju działają zarówno znane na świecie marki jak Avis czy Herztz oraz mnóstwo lokalnych wypożyczalni. Cena najmu samochodu jest podawana za dobę. Nie ma więc znaczenia czy potrzebujemy go na kilka godzin i tak zapłacimy za 24h. Na cenę wpływ ma również wypożyczalnia oraz pakiet ubezpieczeń jakim objęty jest pojazd. Przed samym wypożyczeniem warto sprawdzić stan techniczny pojazdu oraz zakres wspomnianego ubezpieczenia. Do kosztów najmu należy doliczyć benzynę, którą każdy musi zakupić we własnym zakresie. Alternatywą dla osób lubiących ryzyko jest pożyczanie samochodów „z ulicy”. Przydrożne wypożyczalnie to mniej więcej 2-3 auta oraz pilnujący ich właściciel. Rozwiązanie to jest dosyć ryzykowne. Nie mamy bowiem żadnej wiedzy na temat pojazdu, własności oraz ubezpieczenia. Pamiętajmy, że poruszając się po Turcji samochodem nie potrzebujemy międzynarodowego prawa jazdy. Polskie jest jak najbardziej uznawane. W niektórych wypożyczalniach będziemy poproszeni o przedłożenie karty kredytowej(nie jest to jednak standard).

Ceny paliw Turcja

Ceny paliw w Turcji są horrendalnie wysokie. To właśnie to odstrasza turystów, którzy zastanawiają się nad przyjazdem do kraju własnym środkiem lokomocji. Podobnie jest w przypadku najmu pojazdu bowiem sami musimy opłacić koszty zakupu paliwa. Na dzień dzisiejszy jeden litr benzyny bezołowiowej to wydatek rzędu 8,2 zł, a ropy 7zł. Jak widać polskim cenom paliw jeszcze troszkę brakuje do wyników osiąganych przez tureckie odpowiedniki.

Bezpieczeństwo na drogach Turcja

Drogi w Turcji w większości przypadków są bardzo dobrej jakości. Turyści, którzy odwiedzili już ten kraj jasno wskazują na fakt, że ich jakość jest o wiele lepsza niż polskich. Najlepiej porusza się samochodem po za głównymi metropoliami kraju. W największych ośrodkach na ulicach panuje tłok, ciężko jest poruszać się samochodem, a kierowcy notorycznie łamią przepisy. Na drogach spotkamy zarówno dżentelmenów jak i prawdziwych wariatów. Jedni kierowcy poruszają się w zgodzie z przepisami ruchu drogowego, natomiast inni w ogóle nie zwracają na to uwagi. Odsetek wypadków w stosunku do ilości osób zamieszkujących kraj jest jednak o połowę niższy niż np. dla Polski czy Grecji. W Turcji bardzo rzadko spotyka się problem pijanych kierowców. Najprawdopodobniej związane jest to z zakazem spożywania napojów alkoholowych nakładanym przez religię muzułmańską. Rząd turecki już od wielu lat prowadzi politykę promowania alternatywnych środków transportu. Okazuje się, że największą popularnością wśród Turków cieszą się nie rowery czy ruch pieszy, a przede wszystkim komunikacja miejska. Jest ona bardzo dobrze rozwinięta, pozwala dojechać w wiele miejsc, w wyniku czego Turcy rezygnują z poruszania się samochodami.

Autor: Mariusz Cebula


Wszystkie prawa do strony TurcjaWczasy.net i artykułów zastrzeżone - Turcja Wczasy
Wszelkie prawa do artykułu należą do serwisu TurcjaWczasy.netMapa Turcji z podziałem na regiony. Sąsiedzi Turcji.

Mapa Hiszpanii

Zródło: Wikimedia - licencja GNU

Piękne zdjęcia Turcji


Uwaga: Dołożyliśmy wszelkich starań aby prezentowane dane były wiarygodne, w żadnym jednak wypadku
serwis nie jest odpowiedzialny za dokładność i kompletność publikowanych danych.

Projekt strony i wykonanie - CreSEO