A është Turqia apo Egjipti më mirë për pushime?

A është Turqia apo Egjipti më mirë për pushime?

Nëse jeni duke planifikuar një pushim në njërën nga këto dy destinacione (Turqia apo Egjipti), këtu janë disa këshilla për t'ju ndihmuar të vendosni se cilën të zgjidhni. Të dyja kanë klimë të tipit mesdhetar. Verat janë të nxehta dhe dimrat janë të butë. Sezoni i...

read more
A është Turqia apo Greqia më mirë për pushime?

A është Turqia apo Greqia më mirë për pushime?

Turqia kundër Greqisë Pavarësisht nëse jeni duke udhëtuar për ski ose për rrezet e diellit, ka disa faktorë që duhen marrë parasysh përpara se të merrni një vendim. Vizita në Turqi në vjeshtë ose dimër do të ofrojë një klimë më të moderuar. Gjithashtu ka hotele më të...

read more
Si është moti në shkurt në Turqi?

Si është moti në shkurt në Turqi?

Kur vizitoni Turqinë, mund të dëshironi të dini se çfarë të prisni në mot. Shkurti mund të jetë një nga muajt më të ftohtë, ndaj duhet të planifikoni në përputhje me rrethanat. Temperatura mesatare do të jetë rreth 41 gradë Fahrenheit. Megjithatë, nëse doni të...

read more
Si është moti në Turqi në janar?

Si është moti në Turqi në janar?

Ankara - moti në janar Nëse planifikoni të vizitoni Turqinë në janar, duhet të dini se moti mund të ndryshojë gjatë gjithë ditës. Zonat bregdetare mund të jenë këndshëm të ngrohta në mëngjes dhe të freskëta në pasdite. Megjithatë, nuk ka një sezon të qartë "dimëror"...

read more
Cili është kodi i zonës telefonike për Turqinë?

Cili është kodi i zonës telefonike për Turqinë?

Turqia është një vend i vendosur në Azinë Perëndimore. Kufijtë e saj shtrihen gjithashtu në një pjesë të vogël të Evropës Juglindore në Gadishullin Ballkanik. Prandaj, ka shumë kode të ndryshme zonash për vendin. Për shembull, numri +90 në Stamboll është i ndryshëm...

read more
Çfarë nuk duhet bërë në Turqi?

Çfarë nuk duhet bërë në Turqi?

Vishuni siç duhet Kodi i veshjes në Turqi është i ngjashëm me atë në Evropë. Gratë duhet të paketojnë veshje modeste dhe të shmangin veshjen e mini pantallonave të shkurtra, ndërsa burrat duhet të shmangin pantallonat e shkurtra shumë të shkurtra. Pavarësisht nga...

read more
Çfarë lloj monedhe përdoret në Turqi?

Çfarë lloj monedhe përdoret në Turqi?

Çfarë monedhe duhet të merrni në Turqi? Lira turke është monedha zyrtare e Turqisë. Ndahet në 100 kuruş. Visa dhe MasterCard pranohen gjerësisht, si dhe çeqet e udhëtimit. Ka një shumëllojshmëri të ATM-ve të vendosura në Stamboll dhe qytete të tjera. Në përgjithësi,...

read more
Si është moti në dhjetor në Turqi?

Si është moti në dhjetor në Turqi?

Kur planifikoni një pushim në Turqi në dhjetor, është e rëndësishme të merren parasysh kushtet e motit. Moti i dhjetorit në Turqi është më i butë se në pjesët e tjera të vitit, por ende mund të jetë shumë i ftohtë në pjesët jugore të vendit. Për të shmangur këtë,...

read more
Si është moti në Turqi në nëntor?

Si është moti në Turqi në nëntor?

Nëse dëshironi të vizitoni Turqia në nëntor, duhet të jeni të përgatitur për t'u përballur me një larmi kushtesh moti. Rajoni më i ngrohtë është Adana, i mbrojtur nga mali Toros nga erërat e ftohta nga veriu. Temperaturat mesatare të Turqisë për nëntorin ndryshojnë...

read more
Si është moti në tetor në Turqi?

Si është moti në tetor në Turqi?

Si është moti në tetor në Turqi dhe kur është më mirë ta vizitoni? Ne do të flasim për kohën më të mirë për të shkuar në Stamboll, kohën më të mirë për të vizituar Kapadokinë dhe çfarë të presësh nga moti vjeshtor në Stamboll. Do të mësoni gjithashtu më shumë për...

read more
Si është moti në shtator në Turqi?

Si është moti në shtator në Turqi?

Përqindja e kohës kur qielli është me re në shtator rritet nga 12% në 29%. Dita më e kthjellët e muajit është 1 shtatori, dhe dita më e kthjellët e vitit është 14 dhjetori. Nga ana tjetër, ka një shans shumë më të lartë për kushte me vranësira në korrik dhe dhjetor....

read more
Si është moti në gusht në Turqi?

Si është moti në gusht në Turqi?

Nëse po planifikoni të vizitoni Turqinë këtë verë, mund të pyesni veten: "Si është moti në gusht?" Për fat të mirë, ky muaj është zakonisht mjaft me diell. Mesatarja e reshjeve është vetëm 71 mm ose 2.8 inç, dhe ka gati 288 orë me diell. Në Stamboll mund të presësh...

read more